2019 Sanctioned Region Competitions

 Date  Event Venue  Closing
       
 January



 
 February    




 March    


23 Met West L1-6 TRP Qualifier   GSSA 15 - March
         
 April    
         
 May    

10
Met West TRP Qualifier   
KSTP 25 - April
         
12 Zone 4 TRP Qualifier 
Niagara Park Stadium 12 - April
         
19 Central West TRP Qualifier Central West  19 - April
         
18   Outer City Region MAG Level 3-6
NSW Academy  22 - April 
         
18 - 19 South Coast WAG 1-7 & ACRO 1-5
Nowra SCYC/ WCG 26 - April
         
 19    Zone 1 TRP Qualifier PCYC Auburn  03 - May
         
25 Outer City Region WAG Level 1-2
Cartwheels Gymnastics  06 - May
         
26 
FreeG Grand Prix 1
Central West Gymnastics 09 - May
         
 June    
         
02 Southern Region Rainbow Festival
Gymtastic Kids 10 - May
         
02 Outer City Region WAG Level 5-10
NSW Academy of Gymnastics 06 - May
         
15   Met West TRP Qualifier 2
GSSA 14 - June 
         
15  Hunter Region WAG & MAG Qualifier 1  
PCYC Maitland 22 - May
         
16
Southern Region TeamGym
PCYC Goulburn 17 - May
         
 16 Inner City Region WAG 5-7 Invitational PLC Croydon 27 - May
         
23
Southern Region WAG 5-7
D'Vine Gymsports 07 - June
         
23   Outer City Region Team Gym
Engadine Gymnastics 27 - May
         
23 Northern Region WAG 5-7 and MAG 1-2
Manly Warringah 07 - June
         
29
Hunter Region WAG & MAG Qualifier 2
PCYC Maitland 05 - June
         
29
South Coast Region MAG 1-2 Qualifier
 SCGA 07 - June 
         
29-30
RG North Zone Qualifier 1- Level 5-9
GSSA 20 - May
         
29-30
RG South Zone Qualifier 1- Level 5-9
St Catherine's 20 - May
         
30 
Southern Region MAG Level 1-2
Rec Alley 31 - May
 July        


 27  Northern Region MAG Level 1-2  Manly Warringah 5 - July 
         
28 Southern Region WAG Level 3-4 Trial 1
Phoenix Academy  28 - June
         
 August        
         
03
Outer City Region WAG Level 1-2
Cartwheels Gymnastics 24 - June
         
03   Central West Region Championships  
Central West Gymnastics 04 - July
         
03-04
RG North Zone Qualifier 2- L5-9  
GSSA 20 - May
         
03-04 RG South Zone Qualifier 2- L5-9  
Avanti- Sylvania Heights 
20 - May
         
04
Inner City Region Team Gym Competition
PCYC Auburn 12 - July
         
04
Outer City Region WAG Level 3-4
Cartwheel Gymnastics 24 - June
         
04
Met West Region MAG 1-2 Qualifier
SGAC 12 - July
 
       
11
Inner City WAG Level 4 Qualifier 1
Quay Centre  19 - July
         
24-25
Outer City Region WAG Level 3-4
NSW Academy of Gymnastics 29 - July
       
24
Far North Coast Region Championship
So Fun Gymnastics 02 - August
         
24

Hunter Region Championships
PCYC Cessnock 24 - July
         
24   FreeG Grand Prix 2
Vision Gymsports 03 - August
         
24-25  
South Coast WAG 3-4 Trial 1 and ACRO
Nowra SCYC 26 - July
         
24-25
RG North Zone Qualifier 1- L1-4 & Stages  
TBC 29 - July
         
25
RG South Zone Qualifier 1- L1-4 & Stages  
MLC School 29 - July
         
25
Inner City WAG Level 4 Qualifier 2
Quay Centre  02 - August
         
25 Met West Level 3 & 4 State Qualifier      
Tara Anglican School for Girls 29 - July
         
25 Northern Region Level 3 & 4 State Qualifier
YMCA Epping 02 - August
         
25 
Southern Region WAG Level 3-4 Trial 2
Phoenix Academy 26 - July
         
31
North West Region Championships & WAG Level 3-4 Qualifier   Tamworth Gymnastics 26 - July
 September      
         
01
Hunter Region MAG Championship PCYC Maitland 07 - August
         
08   Outer City Region TeamGym
Engadine Gymnastics 12 - August


14-15 RG North Zone Qualifier 2- L1-4 & Stages  
Pymble Ladies College 12  -August
         
14-15
RG South Zone Qualifier 2- L1-4 & Stages  
Avanti- Sylvania Heights  12 - August
         
22 Met West Region Level 3-7 Championship     SGAC 26 - August
         
29   FreeG Grand Prix 3
South Coast Gymnastics Academy 06 - September 
 October       

19
Riverina Flipstars Team Gym
Deniliquin RSL Club 27 - September

20
South Coast Region Championship
Nowra SCYC  13 - September
         
 November      
         
02 Hunter Region Festival Kimnastix 14 - October
         
03   Outer City Region WAG Level 3-4 Bosco Gymnastics 07 - October
         
03
Outer City Region WAG Level 1-2
Bosco Gymnastics 07 - October
         
03   Hunter Region Festival   14 - October 
         
17
Northern Region WAG Level 3-4
Infinity Gym Sports 04 - November 
         
 December      





 January


 Met West Leel 3 & 4 State Qualifier
 Met West Leel 3 & 4 State Qualifier
 Met West Leel 3 & 4 State Qualifier

Event Forms & Policies

In response to the feedback about regional events, we are happy to announce we have updated our system. All regional sanctioning forms and event entries will now be uploaded online.

To sanction your event please CLICK HERE